Wypłata „starych” zysków spółki komandytowej po przekształceniu w spółkę z o.o. – bez podatku

Udostępnij ten wpis:

Podatek od wypłaty zysków wspólnikowi?

Po opodatkowaniu CIT spółek komandytowych, część firm prowadzonych w tej formie przekształciła się w spółki z o.o.

Jednym z częstszych pytań o ten proces była wątpliwość, czy wypłata przez tak powstałą spółkę z o.o. „starych”, już opodatkowanych przed wejściem w CIT zysków, będzie opodatkowana. „Racjonalność” podpowiadałaby, że tak być nie powinno.

Dodatkowo mamy przepisy przejściowe, które „zabezpieczają” przed tym zjawiskiem spółki komandytowe, które weszły w CIT w 2021 roku.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy wprowadzającej opodatkowanie CIT:

„Do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych”.

Regulacje te nie odnoszą się jednak bezpośrednio do sytuacji, w której spółka komandytowa zostanie przekształcona w spółkę z o.o. Mimo to, nie powinno to mieć znaczenia, a wypłata „starych” zysków powinna być wolna od podatku.

Dobre wieści

W niedawnej interpretacji z 2 sierpnia 2022 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010.298.2022.4.MKU) Dyrektor KIS potwierdził, że w takim wypadku wypłata dokonana na rzecz wspólników będzie neutralna podatkowo. Powołano się na ciekawy argument sukcesji (aby być precyzyjnym – kontynuacji prawnej) spółki komandytowej.

Co ciekawe, Dyrektor KIS odniósł się też do wypłaty zysków wypracowanych przez spółkę komandytową po wejściu w CIT (a przed przekształceniem).

W interpretacji potwierdzono, że wypłata tych zysków byłemu komplementariuszowi będzie korzystać z preferencyjnych zasad właściwych spółce komandytowej (czyli z odliczeniem CIT zapłaconego przez tę spółkę).

W interpretacji przewija się okoliczność (nie do końca jest jasne, czy ujęta przez wnioskodawcę w stanie faktycznym), że zyski będą wypłacone na podstawie uchwały podjętej PRZED przekształceniem.

Moim zdaniem nie ma to jednak znaczenia dla braku ich opodatkowania po przekształceniu.

Potrzebujesz wsparcia podatkowego lub prawnego?

Wypełnij niezobowiązująco poniższy formularz,
a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x