Ulga podatkowa – alternatywnym mechanizmem pomocowym
W przestrzeni publicznej w ostatnim czasie głośno jest o szeregu instrumentów antykryzysowych, które tworzone są w celu pomocy przedsiębiorstwom w różnych sektorach gospodarki.
Mechanizmy te mają różny zakres zastosowania i są różnie oceniane. Niezależnie od nich warto rozważyć skorzystanie z innych, alternatywnych sposób na poprawienie sytuacji finansowej w firmie – poprzez sięgnięcie po instrumenty prawne wprowadzone jeszcze przed kryzysem związanym z epidemią Covid-19.
Szczególnie interesującym dla wielu przedsiębiorców mechanizmem prawnym jest ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową. Opisywaliśmy konstrukcję tej instytucji już na naszym blogu. O ile była ona bardzo ciekawym sposobem na wsparcie działalności gospodarczej przed kryzysem, to w czasach recesji zbadanie możliwości jej wdrożenia w danym przedsiębiorstwie jest szczególnie pożądane.
Co nowego w uldze na czasy kryzysu?
W ramach ustaw wchodzących w pakiet tzw. „Tarczy antykryzysowej” Ustawą z 31 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 568) wprowadzono do ustaw o podatkach dochodowych przepisy, zgodnie z którymi
Koszty kwalifikowane (…) ponoszone w 2020 r. na działalność badawczo-rozwojową, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19 (…) podatnik może odliczyć również od dochodu będącego podstawą obliczenia zaliczki (…)
Oznacza to, że w sytuacji, w której działalność badawczo-rozwojowa prowadzona w danym przedsiębiorstwie nakierowana jest na opracowanie produktów „niezbędnych” do przeciwdziałania COVID-19, ponoszone z tego tytułu koszty kwalifikowane (np. wynagrodzenia pracowników wraz z narzutami czy koszty materiałów i surowców) mogą być odliczane od podstawy opodatkowania „na bieżąco” w trakcie 2020 r. – w zaliczkach na podatek dochodowy.
Takie rozwiązanie pozwala na szybsze skorzystanie z ulgi podatkowej (zasadą jest bowiem odliczenie wydatków kwalifikowanych po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym i ewentualne odzyskanie nadpłaty podatku) i może być szczególnie istotne w dobie kryzysu.
Kluczową przesłanką jest tu sformułowanie „produkty niezbędne do przeciwdziałania COVID-19”. Posłużenie się kryterium niezbędności ogranicza możliwości przyspieszonego skonsumowania ulgi. O ile bowiem można uzasadnić „niezbędność” środków ochrony osobistej (np. maseczek, respiratorów czy płynów odkażających), to wiele produktów potencjalnie przydatnych, ale nie niezbędnych będzie wyłączone z zakresu preferencji.
Niezależnie od tego szkoda, że nie zdecydowano się na objęcie możliwością przyspieszonego zastosowania ulgi na działalność B+R wszystkich podatników, którym przysługuje ten instrument prawny.
Bazując na naszych doświadczeniach przygotowaliśmy krótką broszurę informacyjną z podstawowymi informacjami o możliwości wdrożenia ulgi podatkowej na działalność B+R w różnych sektorach gospodarki. Dokument dostępny jest poniżej.