Wycofanie nieruchomości z działalności

Udostępnij ten wpis:

Nieruchomość stanowiąca środek trwały w firmie może zostać wycofana z działalności gospodarczej. Za wycofaniem mogą przemawiać np.:

  1. Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. bez przenoszenia nieruchomości;
  2. zmiana zasad opodatkowania najmu (przejście na wynajem prywatny nieruchomości, opodatkowany ryczałtem według stawki 8,5% do 100 tys. zł i 12,5% od 100 tys. zł).

 

Skutki podatkowe w podatku dochodowym

Ustawa o podatku dochodowym nie przewiduje opodatkowania czynności wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej.

Naszym zdaniem takie wycofanie jest neutralne podatkowo w podatku dochodowym od osób fizycznych – nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku. Wniosek ten znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z 21 czerwca 2023 r. (0114-KDIP3-2.4011.323.2023.3.MT).

Nie widzimy także podstaw do uznania, że wycofanie składnika majątku z działalności gospodarczej powinno skutkować korektą dokonanych już odpisów amortyzacyjnych. Wniosek ten znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z 19 lipca 2022 r. (0113-KDIPT2-1.4011.463.2022.4.KO).

Co istotne, ponowne wprowadzenie do działalności gospodarczej (jeśli zajdzie taka potrzeba) jest możliwe i w takim przypadku przepisy podatkowe wyrażają:

  1. zasadę kontynuacji wartości początkowej oraz
  2. zasadę kontynuacji amortyzacji.

W świetle powyższego ponowne wprowadzenie do działalności gospodarczej powoduje po prostu kontynuację dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Wniosek ten znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z 2 września 2020 r. (0113-KDIPT2-1.4011.615.2020.1.MD).

Jeśli ponownie wprowadzamy środki trwałe już całkowicie zamortyzowane, należy ująć je w ewidencji środków trwałych nowej działalności gospodarczej, jednak bez możliwości ich amortyzacji.

 

Skutki podatkowe w podatku od towarów i usług

Jeśli wycofana nieruchomość nadal ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT (np. ma być w dalszym ciągu wynajmowana), to w takim przypadku wycofanie:

  1. nie podlega opodatkowaniu VAT;
  2. nie rodzi obowiązku dokonywania korekty VAT naliczonego.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z 20 listopada 2024 r. (0114-KDIP1-1.4012.668.2024.1.AKA).

Inaczej będzie jednak, gdyby miało dojść do:

  • sporadycznego użytkowania nieruchomości na cele prywatne;
  • przekazania nieruchomości tylko do celów prywatnych;
  • wniesienia nieruchomości do innego podmiotu, np., do spółki czy do fundacji rodzinnej;
  • zmiany zasad opodatkowania wynajmu (np. przeznaczenie nieruchomości do czynności zwolnionych).

W takich sytuacjach, jak powyższe, może pojawić się konieczność zapłaty VAT.

Potrzebujesz wsparcia podatkowego lub prawnego?

Wypełnij niezobowiązująco poniższy formularz,
a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x