Amortyzacja nieruchomości mieszkalnych jednak możliwa?

Udostępnij ten wpis:

Polski Ład wprowadził zakaz amortyzacji nieruchomości mieszkalnych, o czym już pisaliśmy na blogu TUTAJ.

Od początku podnosiliśmy, że ograniczenie amortyzacji stanowi pogwałcenie konstytucyjnej zasady ochrony praw nabytych. Sądy administracyjne, w pierwszych po nowelizacji wyrokach, niestety, nie podzielały tego stanowiska. Tym bardziej cieszy pierwsza jaskółka – jaką okazał się wyrok WSA w Łodzi z 27 czerwca 2023 r. (I SA/Łd 258/23). W orzeczeniu tym Sąd zezwolił na amortyzację nieruchomości mieszkalnych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych do końca 2021 roku.

Sąd uznał, że zakaz amortyzacji wprowadzony Polskim Ładem narusza zasadę ochrony praw nabytych (oraz interesów w toku). Co istotne, sąd nie czekał na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego, tylko samodzielnie ocenił niezgodność z Konstytucją Polskiego Ładu w tym zakresie. WSA w Łodzi powołał się przy tym na wcześniejszy wyrok TK z 10 lutego 2015 r. (P 10/11) dotyczący także amortyzacji (choć oczywiście zapadły w innej sprawie).

Co ten wyrok oznacza w praktyce?

Jest szansa na kontynuację amortyzacji nieruchomości mieszkalnych (o ile oczywiście zostały wprowadzone do ewidencji przed końcem 2021 roku). Najbezpieczniejszą ścieżką wydaje się wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, a następnie zaskarżenie negatywnej (co w zasadzie pewne) interpretacji do sądu administracyjnego. Po uzyskaniu korzystnego rozstrzygnięcia (zapewne dopiero po wyroku NSA) oraz w konsekwencji korzystnej interpretacji – korekta zeznań podatkowych i odzyskanie nadpłaconych kwot.

Jeśli chcesz spróbować tej ścieżki – zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy.

Potrzebujesz wsparcia podatkowego lub prawnego?

Wypełnij niezobowiązująco poniższy formularz,
a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x