Co już wiemy o nowych zachętach podatkowych związanych z innowacją?

Udostępnij ten wpis:

W połowie maja rząd zaprezentował Polski Ład, którego założeniem jest m. in. stworzenie „dobrego klimatu dla firm”. W ramach tego przedsięwzięcia planowane jest wprowadzenie następujących zachęt podatkowych:

  • ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników,
  • ulgi na prototyp (pisaliśmy o niej w tym wpisie),
  • ulgi na robotyzację (pisaliśmy o niej w tym wpisie),
  • możliwości symultanicznego korzystania z ulgi B+R oraz IP Box.

Chociaż projekty ustaw w tym zakresie nie zostały jeszcze opublikowane, na stronie rządowej pojawiły się pewne założenia dotyczące ww. zachęt.

Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników

Ze wstępnych koncepcji wynika, że ulga będzie skierowana do podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową i zatrudniających innowacyjnych pracowników (posiadających odpowiedni tytuł naukowy bądź zawodowy), np. badaczy, programistów, wynalazców, konstruktorów, inżynierów czy farmaceutów.

Wynagrodzenia tych pracowników mają stanowić szczególną kategorię wydatków kwalifikowanych. Pracodawcy uprawnieni będą do zmniejszenia zaliczki na podatek dochodowy, która jest potrącana od dochodów (przychodów) ze stosunku pracy lub umów cywilnoprawnych, uzyskiwanych przez ww. pracowników.

Ulga na prototyp

Preferencja na prototyp ma być ukierunkowana na podatników, którzy będą projektowali innowacyjne produkty (nawet jeśli innowacyjność będzie odnotowana wyłącznie w skali ich przedsiębiorstwa) niewystępujące wcześniej na rynku.

Dzięki tej uldze możliwe będzie odliczenie dodatkowych 30% wydatków od podstawy opodatkowania (nie więcej jednak niż 10% dochodu). Ustawodawca ma stworzyć precyzyjną listę wydatków podlegających uwzględnieniu w ramach produkcji próbnej prototypu i wprowadzenia go na rynek.

Ulga na robotyzację

Założenia co do ulgi na robotyzację nie zmieniły się – ulga pozwoli na odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych. Ze strony rządowej możemy dowiedzieć się, że z zachęty będzie mógł skorzystać podatnik, który zakupi i zainstaluje robota przemysłowego, czyli „maszynę naśladującą ruch ręki człowieka, wykonującą ruch w kilku osiach, programowaną”.

Możliwość równoczesnego korzystania z ulgi B+R oraz IP Box

Obecnie podatnicy nie są uprawnieni do jednoczesnego korzystania z ulgi B+R i IP Box, ale zgodnie z zapowiedziami od 1 stycznia 2022 r. ma się to zmienić – podatnik nie będzie musiał wybierać, z której ulgi skorzysta, jeśli spełnia warunki obu z nich. W ramach tego samego procesu produkcyjnego podatnik będzie mógł równocześnie skorzystać z obu ulg.

Potrzebujesz wsparcia podatkowego lub prawnego?

Wypełnij niezobowiązująco poniższy formularz,
a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x