Nowa preferencja podatkowa na horyzoncie – ulga na prototyp

Udostępnij ten wpis:

Od kilku miesięcy Ministerstwo Finansów zapowiada wdrożenie nowych preferencji podatkowych nakierunkowanych na innowację. Oprócz ulgi na robotyzację, o której pisaliśmy w tym wpisie, możemy spodziewać się preferencji na prototyp. Z doniesień medialnych możemy dowiedzieć się, że ww. rozwiązania stanowią dopełnienie ulgi badawczo-rozwojowej oraz IP Box. Z nowych preferencji będą mogli skorzystać podatnicy podatku PIT oraz CIT.  

Ministerstwo Finansów dotychczas nie podało szczegółów dotyczących ulgi na prototyp. Niemniej jednak zgodnie z informacjami, do których dotarła DGP, możemy założyć, że ulga będzie dotyczyła „produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia go na rynek, jeżeli powstał w wyniku prowadzonych przez podatnika prac badawczo-rozwojowych”. Produkcja próbna miałaby oznaczać etap „rozruchu technologicznego produkcji niewymagającego dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych czy inżynieryjnych, którego celem jest wykonanie prób i testów przed uruchomieniem produkcji nowego produktu”, tj. etap od „poniesienia pierwszego kosztu do rozpoczęcia produkcji”.

Ze wstępnych koncepcji wynika, że możliwe będzie odliczenie od podstawy obliczenia podatku określonych kosztów (w tym kosztów wytworzenia środków trwałych potrzebnych do produkcji próbnej, kosztów ich ulepszenia czy kosztów materiałów i surowców na produkcję próbną), przy czym odliczenie będzie mogło wynosić maksymalnie 30% tych kosztów i nie więcej niż 10% dochodu podatnika

Z punktu widzenia wdrażającego preferencję, problem może stanowić kwestia łączenia ulgi na prototyp oraz ulgi B+R. Czy jednoczesne korzystanie z dwóch ulg będzie możliwe, a jeśli nie, to która z nich będzie bardziej efektywna dla podatnika? Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów rekomendujemy klientom ujmowanie wydatków związanych z pierwszym wdrożeniem do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R. Czy tak pozostanie po wprowadzeniu zmian?

Z przekazów medialnych wiemy, że ulga na prototyp znalazła się w założeniach „Nowego Polskiego Ładu” dotyczącego w szczególności planu inwestycyjnego Polski po pandemii. Trzymamy rękę na pulsie i na pewno ponownie przyjrzymy się propozycji rządu, gdy zostaną ogłoszone szczegóły odnośnie preferencji z zakresu innowacji.   

Potrzebujesz wsparcia podatkowego lub prawnego?

Wypełnij niezobowiązująco poniższy formularz,
a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x