Sukcesja firm rodzinnych i amortyzacja majątku otrzymanego w spadku i darowiźnie – niedokończona akcja ratunkowa

Udostępnij ten wpis:

 

 

Niedawno (w tym wpisie) zwracaliśmy uwagę na pogorszenie sytuacji firm rodzinnych w związku z ograniczeniem możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od majątku otrzymanego w spadku i darowiźnie.

Wskazywaliśmy, że radykalne ograniczenia w tym zakresie miały być złagodzone stosowną nowelizacją. Ministerstwo Finansów już 30 listopada 2017 r. zapowiedziało szybką zmianę nie do końca przemyślanych przepisów, wyłączających możliwość uwzględniania w kosztach odpisów od majątku otrzymanego w spadku i darowizny.

Planowane rozwiązanie, mające na celu dopuszczenie kontynuacji amortyzacji przez spadkobiercę majątku otrzymanego w darowiźnie i przywracające możliwość dokonywania odpisów od wartości rynkowej majątku nabytego w drodze spadku, miało zostać szybko uchwalone i wejść w życie ze skutkiem od 1 stycznia 2018 r. (wstecznie).

Zakładaliśmy, że stosowna ustawa nowelizacyjna zostanie uchwalona i podpisana przez Prezydenta RP najpóźniej do 20 lutego 2018 – czyli w terminie wpłaty zaliczki na podatek dochodowy za styczeń. Podjęcie szybkich prac w tym zakresie było konieczne – w przeciwnym razie – mimo zapowiedzi Ministerstwa Finansów – podatnicy byliby zmuszeni do wyłączenia z kosztów odpisów od majątku otrzymanego w drodze spadku i darowizny (mimo, że absurdalność takiego rozwiązania nie była kwestionowana przez MF).

Niestety okazało się, że nowelizacja nie tylko nie została przyjęta do 20 lutego, ale stan niepewności trwa do dziś. Oznacza to, że 20 kwietnia kolejna grupa podatników (rozliczających się kwartalnie) stanęła przed dylematem, czy stosując się do litery obowiązującego prawa – nie zaliczać do kosztów odpisów od odziedziczonego majątku, czy też, powołując się na procedowaną w Sejmie ustawę, zapowiedzi MF i planowany wsteczny termin jej wejścia w życie – odpisy do kosztów zaliczać.

Jeden z podatników, stanąwszy przed takimi wątpliwościami wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji, przedstawiając rozbudowaną argumentację w tym zakresie. W interpretacji z 9 kwietnia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że na dzień wydania interpretacji nowe przepisy jeszcze nie obowiązują, w związku z czym nie ma podstaw do zaliczenia do kosztów odpisów od majątku nabytego w darowiźnie.

Jakkolwiek na gruncie wykładni językowej nie można niczego zarzucić organowi interpretacyjnemu, to stan zaniedbania legislacyjnego, z jakim mamy obecnie do czynienia budzi bardzo poważne wątpliwości z konstytucyjnego punktu widzenia.

Na dziś zatem należy powstrzymać się od zaliczania do kosztów odpisów od majątku nabytego w drodze spadku czy darowizny, a nadpłacony podatek będzie można odzyskać przy obliczaniu zaliczek na podatek w kolejnych okresach, w zeznaniu rocznym bądź też występując o stwierdzenie nadpłaty.

 

Potrzebujesz wsparcia podatkowego lub prawnego?

Wypełnij niezobowiązująco poniższy formularz,
a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x