Zmiany w podatku od nieruchomości w 2025 roku

Udostępnij ten wpis:

W dniu 27 listopada Prezydent RP podpisał (a 29 listopada opublikowano w dzienniku Ustaw – Dz.U.2024 r. poz. 1757) ustawę z dnia 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej.

Przebieg prac nad ustawą (szczegóły dostępne pod linkiem: Druk nr 741 – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej) dowodzi intensywności prowadzonych prac, tak po stronie rządowej jak i społecznej.

Nowelizacja miała na celu, jeśli wierzyć uzasadnieniu projektu: „wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie obowiązujących przepisów i tym samym zapewnienie prawidłowego ich stosowania.”

Prawodawca wprowadza nowe definicje przedmiotów opodatkowania, doprecyzowuje m.in. reguły opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych czy też zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości budowli infrastruktury portowej.

Trudno ogólnie określić, czy nowelizacja rozszerza, zawęża czy pozostawia zakres opodatkowania bez zmian. Wydaje się, że dla części przedsiębiorstw zakres opodatkowania ulegnie zmianie, dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, w większości przypadków, nie zmieni się zupełnie nic.

Ustawa jeszcze nie obowiązuje (wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.), ale już jest niemal pewne, że nie spełni pokładanych w niej nadziei. Można przewidywać, że ilość konfliktów pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi na tle nowych definicji np. budowli, urządzenia budowlanego czy nawet pojęcia „trwałego związania z gruntem” będzie podobna jak miało to miejsce dotychczas.

Problemy powodować będzie również zawarta w ustawie definicja robót budowlanych. Skoro budowla musi zostać wzniesiona w wyniku robót budowlanych, a urządzenie techniczne jest (co do zasady) budowlą, to nie będzie miało statusu budowli urządzenie techniczne, które nie zostało wzniesione w wyniku robót budowlanych… ale roboty budowlane będzie stanowił również montaż, a nadal nie wiemy czym on jest. Czy zatem nie powstaną kolejne spory o paczkomaty i podobne urządzenia?

Opodatkowaniu podlegałyby wyłącznie części budowlane, tylko niekiedy w praktyce trudno ustalić, które części nimi są. To tylko jeden z wielu potencjalnych, nadal nierozwiązanych, problemów, który potęguje fakt, że nadal będzie się uznawać, iż budowla jest odrębnym przedmiotem opodatkowania nawet gdy znajduje się w budynku.

Wejście w życie nowych przepisów spowoduje konieczność zbadania przez podatników czy to, co do tej pory deklarowali do opodatkowania, uznając za budowlę, nadal jest budowlą w tym samym kształcie i o tej samej wartości? Trzeba będzie także rozważyć czy np. środek trwały, którego dotąd nie wykazywano w deklaracji na podatek od nieruchomości nie stanie się z dniem 1 stycznia 2025 r. budowlą.

Tymczasowe obiekty budowlane, jeżeli nie posiadają wszystkich cech budynku, będą opodatkowane jako budowle, jeśli są trwale związane z gruntem – doświadczenie wskazuje, że zmiany w tym zakresie powinny doprowadzić do zadeklarowania w 2025 r. wielu obiektów, które do tej pory pozostawały nieopodatkowane.

Wiele problemów wywoła uznanie, że przekrycie namiotowe czy powłoka pneumatyczna od 2025 r. będą musiały być opodatkowane jako budowle (gdy będą) trwale związane z gruntem; obecnie wiele z takich obiektów opodatkowana jest jako budynki (od powierzchni użytkowej), opodatkowanie ich od wartości może okazać się niekorzystne dla wielu przedsiębiorców.

Potrzebujesz wsparcia podatkowego lub prawnego?

Wypełnij niezobowiązująco poniższy formularz,
a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x