Wydzielasz i sprzedajesz działki budowlane? Uważaj na podatek dochodowy!

Wydzielasz i sprzedajesz działki budowlane? Uważaj na podatek dochodowy!
Udostępnij ten wpis:

Podatek od sprzedaży działek budowlanych – VAT i PIT

Sprzedaż terenu niezabudowanego może skutkować obowiązkiem zapłaty dwóch podatków (po stronie sprzedającego): VAT oraz podatku dochodowego.

O VAT pisaliśmy niedawno na naszym blogu (zobacz wpis TUTAJ). Dziś kilka słów o podatku dochodowym.

Sprzedaż “prywatna” i sprzedaż ”firmowa”

Możemy trafić do dwóch “worków”. Nasza transakcja może być uznana za sprzedaż prywatną albo sprzedaż w ramach działalności gospodarczej. Uwaga! Może tak być nawet wówczas, gdy nie prowadzimy firmy.

Gdy sprzedajemy działkę / działki “prywatnie” możemy liczyć na wyłączenie z opodatkowania (po upływie 5 lat od końca roku, w którym nabyliśmy nieruchomość), zwolnienie podatkowe (gdy przeznaczymy środki ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe). Ostatecznie – możemy zapłacić 19% liniowy podatek od różnicy między przychodem ze sprzedaży (musi to być cena rynkowa) a wydatkami na nabycie nieruchomości (w pewnym uproszczeniu).

Co jednak, gdy sprzedaż zostanie uznana za transakcję dokonaną w ramach działalności gospodarczej?

Jeśli firmy nie mamy – katastrofa. Okaże się wówczas, że zapłacimy podatek według skali podatkowej (możemy nie mieć szansy wyboru formy opodatkowania) – czyli nawet 32% po przekroczeniu 120 tys. zł dochodu, 9% składki zdrowotnej i 4% daniny solidarnościowej (od nadwyżki ponad 1 mln zł dochodu).

Przy dużych transakcjach podatek będzie gigantyczny.

Jak zoptymalizować sprzedaż firmową?

Jeśli okaże się, że przymierzasz się do dużej transakcji nieruchomościowej – np. wydzieliłeś działki budowlane, dokonałeś sporych nakładów inwestycyjnych, aby ulepszyć nieruchomości i zamierzasz sprzedać tak powstałe nieruchomości – czas działać.

Po pierwsze warto zweryfikować czy na pewno transakcja może być uznana za sprzedaż ”firmową”. Jeśli tak, warto sprawdzić czy w świetle orzecznictwa sądowego są szanse na to, aby jednak “pozostać” przy kwalifikacji sprzedaży “prywatnej”. Generalnie liczy się ustalenie czy Twoja aktywność nosi znamiona zorganizowanej działalności zarobkowej. Patrzymy na okoliczności nabycia działki, inwestycje i sposób “gospodarowania” działką, okoliczności sprzedaży i wreszcie planowane przeznaczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży.

W części przypadków warto zabezpieczyć się interpretacją indywidualną. Może to być dobry sposób na zagwarantowanie sobie znaczących oszczędności podatkowych.

Co jeśli mam zapłacić PIT od działalności gospodarczej?

Jeśli okaże się, że podatek jest nieunikniony – i tak warto działać.

Zakładając na potrzeby transakcji działalność gospodarczą masz szansę na istotną optymalizację podatkową. Możesz wybrać inną niż skala podatkowa formę opodatkowania (np. ryczałt), co pozwoli w części przypadków (gdy masz wysoki dochód) na istotne zmniejszenie wysokości podatku (choć trzeba to wcześniej policzyć!) oraz optymalizację składki zdrowotnej i daniny solidarnościowej (tu oszczędności mogą być bardzo duże).

Jeśli potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu takiej transakcji sprzedaży terenu niezabudowanego – skontaktuj się z nami. Przyjrzymy się Twojej sprawie i chętnie pomożemy. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz kontaktowy poniżej.

Potrzebujesz wsparcia podatkowego lub prawnego?

Wypełnij niezobowiązująco poniższy formularz,
a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x