Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową – co podstawą w PCC?

Udostępnij ten wpis:

Całkiem niedawno pisaliśmy o tym, że organy podatkowe wciąż stoją na stanowisku, że przy przekształceniu spółki osobowej w inną spółkę osobową płacimy PCC od wartości majątku spółki. Nawet jeśli nie zwiększamy majątku przy przekształceniu (np. przez wniesienie nowych wkładów) prawdopodobnie zapłacimy podatek i to wcale niemały.

Zakładając, że tak jest (uważamy, że to podejście nie wynika z przepisów, ale szanując rzeczywistość i fakty, płacimy podatek), powstaje pytanie, od czego liczyć 0,5% PCC?

Mamy tu kilka kwestii, dziś zajmijmy się jedną z nich: pytaniem o to, czy podatek płacimy od wartości majątku netto przekształcanej spółki, czy od wartości wszystkich aktywów?

Pytanie nie jest bagatelne. Wyobraźmy sobie spółkę jawną, której suma aktywów wynosi 40 mln zł. Realnie jednak spółka warta jest zdecydowanie mniej ze względu na kredyt w wysokości 20 mln zł. Powiedzielibyśmy zatem „na logikę”, że w przypadku przekształcenia takiej spółki (np. w spółkę komandytową) zapłacimy 0,5% od 20 mln zł (minus wkłady, załóżmy, że są pomijalne).

W końcu mamy zapłacić podatek od wartości majątku spółki.

Okazuje się jednak, że najnowsze interpretacje idą w poprzek tej logiki.

Przykładowo w interpretacji z 27 listopada 2020 r. (0111-KDIB2-3.4014.229.2020.2.LM) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że: „Nie można się zgodzić z Wnioskodawcą, że podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych winna stanowić wartość aktywów spółki pomniejszona o zobowiązania (pasywa) spółki przekształcanej i że od tak ustalonej podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy odliczyć kwotę uzyskanego przez spółkę kredytu obrotowego jako zobowiązania oraz kwotę uzyskanej przez spółkę subwencji, w części w jakiej na dzień przekształcenia zobowiązanie z jej tytułu nie będzie podlegało umorzeniu”.

Oczywiście, nie można pomniejszyć aktywów o wszystkie pasywa (powinno nam wówczas wyjść zero), ale o te pasywa, które stanowią zobowiązania spółki. Nie powiedziałbym też, że stanowi to jakiekolwiek odliczenie od podstawy opodatkowania (przepisy nie przewidują takiego odliczenia). Po prostu ustalając samą podstawę – jeśli mamy ją rozumieć jako majątek spółki – należy uwzględnić „czystą” wartość spółki.

Potrzebujesz wsparcia podatkowego lub prawnego?

Wypełnij niezobowiązująco poniższy formularz,
a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x