Biała lista podatników VAT – jak się przygotować?

Udostępnij ten wpis:
Wykaz podatników

1 września 2019 r. wejdzie w życie zmiana ustawy o podatku od towarów i usług. Na jej mocy Szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzić będzie wykaz podatników VAT (tzw. biała lista). Wykaz ten zawierać będzie dane identyfikujące podatnika, jak również numery rachunków bankowych, zgłoszonych przez tego podatnika.

Wprowadzenie białej listy istotnie wpłynie na prowadzenie biznesu.

Gdy płacisz…

Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli masz obowiązek opłacić fakturę przelewem (tj. gdy wartość transakcji przekracza 15 000 zł brutto) będziesz musiał opłacić fakturę na rachunek bankowy z białej listy. Jeżeli nie wykonasz tego obowiązku, mogą Cię spotkać następujące sankcje:

  • solidarna odpowiedzialność ze sprzedawcą za podatek VAT, wynikający z transakcji – oznacza to, że jeśli sprzedawca nie zapłaci podatku, wynikającego z faktury, Ty możesz zostać zobowiązany do zapłacenia tego podatku;
  • nie zaliczysz kwoty z faktury do kosztów uzyskania przychodów.

Sankcje wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.

Co istotne, rachunek kontrahenta musi być wskazany na białej liście w momencie zlecania przelewu.

Powyższe prowadzi do wniosku, że należy wprowadzić procedurę weryfikowania rachunku bankowego kontrahenta. W przypadku większych firm konieczne będzie wprowadzenie odpowiednich zmian w systemie rachunkowo-księgowym.

… i gdy otrzymujesz zapłatę

Powyższa zmiana ma też znaczenie w przypadku przyjmowania płatności. Skoro uchybienie wskazanym wyżej obowiązkom wiąże się z sankcjami, istnieje ryzyko, że Twoi kontrahenci przestaną opłacać faktury, które wystawiasz, jeśli Twój rachunek bankowy nie będzie umieszczony na białej liście. W skrajnej sytuacji może to prowadzić do utraty płynności!

Na białej liście znajdą się rachunki bankowe, które wskazałeś w CEIDG bądź w NIP-8. Jeżeli nie wskazałeś swoich rachunków bądź nie poinformowałeś o ich likwidacji, należy zadbać o jak najszybsze poinformowanie o tych zmianach.

Uwaga!
Podatnicy powinni informować o założeniu lub likwidacji rachunku bankowego w ciągu 7 dni od dnia zaistnienia zmiany. Uchybienie temu obowiązkowi stanowi wykroczenie skarbowe. Jeśli termin ten minął, do zgłoszenia zmiany należy dołączyć tzw. czynny żal. Pozwoli to na uniknięcie kary.

Ustawodawca przewidział, że na białej liście mogą pojawić się błędy. W związku z tym istnieje możliwość złożenia wniosku o sprostowanie danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym. Wniosek w tej sprawie składa się do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Potrzebujesz wsparcia podatkowego lub prawnego?

Wypełnij niezobowiązująco poniższy formularz,
a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x