MF zamierza zawiesić pobór PCC od kryptowalut

Udostępnij ten wpis:

 

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji umieszczono dziś projekt rozporządzenia Ministra Finansów, na mocy którego zawiesza się pobór podatku od czynności cywilnoprawnych od sprzedaży i zamiany kryptowaluty.

Co istotne, w treści tego projektu odwołano się do definicji waluty wirtualnej z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która wejdzie w życie 13 lipca 2018 r.:

cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

  1. prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,
  2. międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,
  3. pieniądzem elektronicznym (…)
  4. instrumentem finansowym (…)
  5. wekslem lub czekiem.

Zwracamy uwagę, że w świetle omawianego projektu pobór PCC ma być zawieszony w odniesieniu do umów sprzedaży lub zamiany kryptowaluty, zawartych w okresie od 13 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. Wejście w życie tego rozporządzenia nie zapewni zatem, że administracja podatkowa nie będzie ubiegała się o zapłatę PCC od transakcji zawartych przed 13 lipca 2018 r.

Jak podkreśla projektodawca w uzasadnieniu projektu rozporządzenia:

proponowane rozwiązanie ma charakter czasowy i pozwoli na dokonanie pogłębionej analizy i przygotowanie rozwiązań systemowych normujących tę przestrzeń gospodarczą, w tym w kontekście podatkowym.

Można zatem spodziewać się projektu ustawy o PCC, w którym unormowana zostanie kwestia opodatkowania transakcji kryptowalutowych.

Potrzebujesz wsparcia podatkowego lub prawnego?

Wypełnij niezobowiązująco poniższy formularz,
a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x