W podatkowym świecie wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, że nowy rok to nowe wyzwania, wynikające z licznych zmian w przepisach. Rok 2024 nie jest wyjątkiem.
Wprowadzanie zmian zawsze budzi obawy wśród podatników, w szczególności, że w ostatnim czasie większość z nich sprawiała więcej szkody i zamieszania niż pożytku.
W niniejszym artykule przyjrzymy się najważniejszym z nich i krótko omówimy – wybrane z nich będą poruszane w trakcie roku. Wspomnimy także o tych zmianach, które nie są jeszcze pewne, ale „coś w trawie piszczy”.
Podatek minimalny
W pierwszej kolejności należy wspomnieć o „nowej-starej” daninie tj. podatku minimalnym, który wprowadzony został pod koniec 2021 r. a następnie zawieszony został na 2 lata.
Podatkiem tym zostały objęte polskie spółki i zakłady podmiotów zagranicznych (które są podatnikami CIT), które ponoszą straty ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych lub wykazują niski (do 2 proc.) wskaźnik dochodowości w ramach działalności operacyjnej (z wyłączeniem dochodów kapitałowych).
Należy jednak pamiętać, że ustawodawca przewidział pewne wyłączenia. Podmiotami, do których nie będziemy stosować podatku minimalnego są m.in.:
- podmioty w roku podatkowym, w którym rozpoczęły działalność, oraz w kolejnych 2 latach;
- przedsiębiorstwa finansowe;
- mali podatnicy;
- podmioty postawione w stan upadłości, likwidacji lub objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym;
- podmioty, które w roku podatkowym uzyskały przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku poprzednim;
- podmioty, które osiągnęły wskaźnik rentowności w jednym z trzech poprzednich lat w wysokości co najmniej 2%.
Nowe zasady liczenia limitu przychodów z wynajmu
Są również dobre wiadomości – realnie zmniejszy się obciążanie podatkowe dotyczące przychodów z najmu. Stawka ryczałtu wynosi 8,5% lub 12,5% w zależności od wysokości osiągniętych przychodów. Niższa stawka obejmowała kwotę do 100 tys. zł, przy czym w przypadku małżonków limit ten był liczony łącznie.
Obecnie w przypadku małżonków, którzy złożyli oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów z wynajmu u jednego z nich, limit przychodów wynosi 200 000 zł.
Nowe zasady wprowadzono 1 lipca 2023 r. a stosuje się do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. a zatem niejako wstecz. Oznacza to możliwość, że dla osób, które już w pierwszej połowie roku odprowadzały podatek 12,5% od przychodu z najmu powstanie nadpłata, którą należy wykazać w zeznaniu rocznym.
Indywidualne stawki amortyzacyjne
Rozwiązanie takie zostało przewidziane dla grup spełniających konkretne warunki. Przede wszystkim dotyczą one tylko mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców.
Aby mogły być zastosowane środek trwały musi znajdować się na terenie gminy:
- zlokalizowanej w powiecie, w którym przeciętna stopa bezrobocia wynosi co najmniej 120% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, oraz
- w której wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w gminie jest mniejszy niż 100% wskaźnika dochodów podatkowych dla wszystkich gmin.
Warunki te muszą być spełnione łącznie. Jednocześnie, jeżeli środek trwały znajduje się na obszarze gminy zlokalizowanej w powiecie, w którym przeciętna stopa bezrobocia wynosi:
- od 120% do 170% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju – okres amortyzacji dla tego środka trwałego nie może być krótszy niż 10 lat;
- powyżej 170% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju – okres amortyzacji dla tego środka trwałego nie może być krótszy niż 5 lat.
Krajowy System e-Faktur
Od 1 lipca 2024 r. KSeF, który obecnie może być stosowany dobrowolnie, ma stać się obowiązkowy. Pojawiają się głosy o odroczeniu wejścia w życia tego uregulowania jednak jest to mało prawdopodobne, w szczególności biorąc pod uwagę odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację nr 250, gdzie stwierdzono, że „Jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów w zakresie polityki fiskalnej jest wdrożenie i rozwój Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).”
Uprawnienie (do korzystania z systemu jako podatnik) o charakterze właścicielskim jest przypisane automatycznie podatnikom będącym osobami fizycznymi. Można wtedy korzystać z systemu autoryzując się Podpisem Zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Podatnicy nie będących osobami fizycznymi mogą korzystać z KSeF na podstawie pierwotnych uprawnień właścicielskich jeżeli posiadają elektroniczną pieczęć kwalifikowaną zawierającą NIP. W przypadku braku pieczęci podatnik (jednostka organizacyjna), aby korzystać z KSeF, musi wskazać osobę fizyczną uprawnioną do korzystania z KSeF. pośrednictwem zawiadomienia ZAW-FA.
Czy KSeF obejmie wszystkich? Otóż nie. System nie będzie dotyczył faktur wystawianych:
- przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju;
- przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, który posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, jednak to stałe miejsce nie uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług, dla których wystawiono fakturę;
- przez podatnika korzystającego z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 7 (procedura nieunijna dotyczące wskazanych usług), 7a (szczególna procedura w zakresie świadczenia usług międzynarodowego okazjonalnego przewozu drogowego osób) i 9 (szczególna procedura dotycząca sprzedaży na odległość towarów importowanych), dokumentujących czynności rozliczane w tych procedurach;
- na rzecz nabywcy towarów lub usług będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej;
- w przypadku odpowiednio udokumentowanych dostaw towarów lub świadczenia usług, określonych w przepisach wykonawczych – na dziś nie wiadomo dokładnie, jakie wyłączenia znajdą się w rozporządzeniu. Można przypuszczać, że będą to faktury np. za przejazd autostradą, bilety kolejowe itp.
JPK – zmiany
Wprowadzenie KSeF wymusi również wprowadzenie zmian w rozporządzeniu dotyczącym JPK. Obecnie planowane jest wprowadzenie:
- obowiązku prezentowania w JPK_V7 numeru identyfikującego fakturę w KSeF
- nowych oznaczeń do części ewidencyjnej tj. znacznika OFF (w razie awarii lub niedostępności systemu KSEF) oraz BFK (w przypadkach braku obowiązkowego wystawiania faktur przy użyciu KSeF)
Utrzymanie w I kwartale zerowej stawki VAT na żywność
Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 9 grudnia 2023 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 2670), stawką zerową od 1 stycznia 2024 r. nadal będą objęte podstawowe produkty spożywcze, czyli: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż (towary spożywcze wymienione w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT).
Zmiana zasad występowania o wydanie:
- wiążącej informacji stawkowej (WIS);
- wiążącej informacji akcyzowej (WIA);
- wiążącej informacji o pochodzeniu (WIP, w prawie celnym).
Pisma w sprawach WIS należy składać a także będą doręczane wyłącznie za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym, natomiast w sprawach WIA i WIP za pośrednictwem konta na PUESC. Jeżeli konieczne będzie przesłanie próbki wyroku czy dokumentów, których nie można przesłać przez konto PUESC należy dostarczyć na zasadach ogólnych.
PCC – dla kogo stawka 6%?
Stawka 6% będzie miała zastosowanie wówczas, gdy:
- w ramach jednej czynności kupowane jest co najmniej 6 lokali mieszkalnych – albo wcześniej ten nabywca nabył już co najmniej 5 lokali i teraz kupuje kolejne;
- lokale znajdują się na tej samej nieruchomości gruntowej (nie muszą się znajdować w tym samym budynku);
- dostawa tych lokali była opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Do tej pory takie transakcje nie były opodatkowane PCC.
Mikrorachunek podatkowy – jakie podatki na niego wpłacać?
Od 1 stycznia 2024 r. rozszerza się katalog podatków, które należy opłacać za pośrednictwem mikrorachunku. Należą do nich:
- płatności wynikające z deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (przychodu) i należnego podatku IT-8FR (od przychodów fundacji rodzinnych),
- płatności wynikające z obowiązku zapłaty ryczałtu od przychodów zagranicznych osób fizycznych, które przenoszą miejsce zamieszkania na terytorium RP (PIT-PZ),
- płatności wynikające z obowiązku zapłaty podatku VAT w przypadku WNT niektórych towarów (VAT-14),
- płatności wynikające z deklaracji dla podatku od gier (POG-P) oraz wpłat dziennych (POG-4 i POG-5),
- płatności wynikające z informacji o dopłatach w grach liczbowych, loteriach pieniężnych i grze telebingo (GHD-1).
Które podatki „idą w górę”?
Tradycyjnie już, jak co roku wzrastają maksymalne stawki podatków od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego, podatku od posiadania psów czy opłat uzdrowiskowych, czyli ogólnie podatków i opłat lokalnych. Zmiany te wynikają z zapisanej w ustawie indeksacji stawek podatkowych o wskaźniki inflacyjne.
Podwyższane są także stawki akcyzy na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy oraz wyroby nowatorskie. Od 1 stycznia 2024 roku podatek akcyzowy wzrósł o:
- 5%, na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie,
- 10% na papierosy, tytoń do palenia cygara, cygaretki oraz susz tytoniowy.
Nowa opłata „plastikowa”
Od nowego roku przedsiębiorca, który oferuje produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienione w załączniku nr 6 do ustawy będące opakowaniami lub napoje lub żywność pakowane w te produkty obowiązany będzie do pobrania opłaty od użytkownika końcowego nabywającego te produkty lub napoje lub żywność w tych produktach przedsiębiorca do pobrania opłaty od użytkownika końcowego nabywającego te produkty.
Co może Was zaskoczyć?
Oprócz pewnych zmian mamy też grupę takich, o których się mówi, że mogą się pojawić, ale nie muszą. Jeżeli wejdą w życie na pewno będziemy o tym informować natomiast teraz jedynie hasłowo sygnalizujemy czego można się spodziewać:
- „kasowy” PIT;
- wprowadzenie kwoty wolnej od „podatku Belki”;
- zmiany w składce zdrowotnej;
- nowa definicja budowli na potrzeby podatku od nieruchomości;
- podwyższenie kwoty wolnej od podatku.