Odwieszenie terminów raportowania MDR

Udostępnij ten wpis:

1 lipca zakończył się stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to powrót obowiązków raportowania krajowych schematów podatkowych. Bieg terminów ruszy już 1 sierpnia.

Co to oznacza w praktyce?

Poniżej podajemy przykłady dotyczące schematów krajowych (zakładamy, że występuje kwalifikowany korzystający i obowiązek złożenia informacji powstał w czasie zawieszenia terminów):

  1. Jesteś doradcą podatkowym i w czasie trwania pandemii udostępniłeś pierwszy raz dany schemat podatkowy – do 30 sierpnia powinieneś złożyć MDR-1;
  2. Jesteś członkiem zarządu spółki, która otrzymała schemat podatkowy jako korzystający w czasie trwania pandemii – do 30 sierpnia powinieneś złożyć MDR-1, jeśli do tego czasu promotor nie poinformuje Cię o numerze schematu;
  3. Jesteś przedsiębiorcą, który samodzielnie przygotował schemat podatkowy do wdrożenia w czasie trwania pandemii – do 30 sierpnia powinieneś złożyć MDR-1;
  4. Jesteś adwokatem/radcą prawnym i w czasie trwania pandemii pomogłeś doradcy podatkowemu we wdrożeniu schematu, który nie został zaraportowany – do 30 sierpnia powinieneś złożyć MDR-1 (przy schemacie standaryzowanym) albo MDR-2 (przy schemacie niestandaryzowanym).

Powyższe przykłady dotyczą składania MDR-1 i MDR-2. A to nie wszystko! Może też pojawić się obowiązek złożenia informacji MDR-3 i MDR-4.

Zauważ, że obowiązek raportowania mógł także powstać jeszcze przed pandemią, ale upływ terminu przypadał po 31 marca 2020 r. W takim przypadku czasu na wykonanie obowiązków będzie mniej – termin ruszy 1 sierpnia i będzie trwał tyle, ile zostało dni do wykonania obowiązków według stanu przed zawieszeniem terminów.

Co teraz zrobić?

Bez paniki. 🙂 Każdy, kto może mieć styczność ze schematami podatkowymi (doradcy, księgowi, radcowie prawni, adwokaci, przedsiębiorcy, dyrektorzy finansowi) powinien sprawdzić swoje obowiązki, tj. zidentyfikować udostępnione, otrzymane i wykorzystane schematy.

Możesz zrobić to samodzielnie albo skorzystać z pomocy prawnej. W Gardens Tax & Legal służymy wsparciem – napisz do nas (formularz kontaktowy znajduje się pod wpisem).

A co jeśli się nie uda zaraportować w terminie?

Pamiętaj o sankcjach karnych (ponad 30 mln zł grzywny!), ale też o możliwości ich uniknięcia. W razie uchybienia terminu możesz złożyć czynny żal, ale uwzględnij, że on nie zawsze Cię ochroni.

Kurs o MDR

Jeśli zajmujesz się zawodowo podatkami i szukasz profesjonalnych materiałów o raportowaniu schematów – sprawdź propozycję naszego kursu online „Wszystko o schematach podatkowych”. Całą naszą wiedzę i doświadczenie o schematach podatkowych zgromadziliśmy w naszym kursie – jedynym tego typu produkcie dostępnym na rynku. Więcej szczegółów tutaj:

https://dziendobrypodatki.lpages.co/mdr/

Potrzebujesz wsparcia podatkowego lub prawnego?

Wypełnij niezobowiązująco poniższy formularz,
a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x