Wyrok TSUE w sprawie C-308/16 Kozuba Premium Selection – rewolucja w opodatkowaniu VAT dostawy nieruchomości?

Udostępnij ten wpis:
W końcu stabilizacja?

Zasady opodatkowania VAT dostawy budynków i budowli mimo niezmienności przepisów w ostatnich latach ulegały radykalnym zmianom. Wynika to ze zmian praktyki interpretacyjnej organów podatkowych i sądów administracyjnych, o czym pisaliśmy już wielokrotnie na blogu.

Długo oczekiwany wyrok TSUE w sprawie Kozuba Premium Selection miał ustabilizować tę praktykę i w części tak się stało. Trybunał potwierdził, że ustawa o VAT w zakresie, w jakim definiuje pojęcie pierwszego zasiedlenia, jest sprzeczna z dyrektywą VAT. Pierwszym zasiedleniem powinno być zatem pierwsze zajęcie nieruchomości do używania (niekoniecznie zatem musi dojść do oddania nieruchomości osobie trzeciej „w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu”)

Czy znów rewolucja?

Trybunał Sprawiedliwości jedną miarą traktuje jednak pierwsze zasiedlenie po wybudowaniu obiektu, jak i po jego kwalifikowanym ulepszeniu. W obu przypadkach twierdzi bowiem, że do pierwszego zasiedlenia wystarczy rozpoczęcie jego użytkowania. O ile w odniesieniu do obiektów już wybudowanych stanowi to potwierdzenie obecnej praktyki organów podatkowych, to w przypadku budynków i budowli istotnie ulepszonych – praktyka organów podatkowych będzie musiała się zmienić o 180 stopni. 

W takim wypadku organy podatkowe uznają bowiem, że dla pierwszego zasiedlenia konieczne jest oddanie ulepszonego budynku lub budowli osobie trzeciej w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (np. poprzez jego wynajęcie). Takie rozumienie pojęcia pierwszego zasiedlenia zostało natomiast uznane przez Trybunał za sprzeczne z dyrektywą VAT.

W szczegółach (z przykładami) rozpracowaliśmy ten problem we wpisie opublikowanym po sporządzeniu opinii Rzecznika Generalnego w sprawie Kozuba Premium Selection. 

Potrzebujesz wsparcia podatkowego lub prawnego?

Wypełnij niezobowiązująco poniższy formularz,
a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x