08 mar

Zmiana pojęcia pierwszego zasiedlenia w ustawie o VAT – co oznacza w praktyce?

Mortgage concept. Money and housePierwsze zasiedlenie w VAT – historii ciąg dalszy

Na naszym blogu wielokrotnie poruszaliśmy problematykę opodatkowania obrotu nieruchomościami w VAT, w tym w szczególności kwestię tzw. pierwszego zasiedlenia. Byliśmy świadkami swojego rodzaju pełzającej rewolucji w zakresie kształtowania się znaczenia tego pojęcia. Pisaliśmy o wyroku NSA z 14 maja 2015 r.,pytaniu prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości UE i wreszcie o samym wyroku TSUE w sprawie Kozuba.

Dziś mamy ciąg dalszy procesu ustalania znaczenia pojęcia „pierwsze zasiedlenie” – tym razem jednak zmiany w tym zakresie będą miały charakter normatywny. Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z 13 stycznia 2018 r. proponuje modyfikację definicji pierwszego zasiedlenia, ustanowionej w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT.

Dostrzegając niezgodność dotychczas obowiązujących przepisów w tym zakresie Ministerstwo proponuje, aby pierwszym zasiedleniem było także rozpoczęcie użytkowanie na potrzeby własne budynków, budowli i ich części po ich wybudowaniu lub kwalifikowanym ulepszeniu.

Czytaj więcej

15 lut

Czy musisz spieszyć się z wnioskiem o zwrot VAT?

Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym

Konstrukcja podatku od towarów i usług polega na tym, że podatnik – co do zasady – posiada prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Gdy kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego, mamy do czynienia z tzw. nadwyżką podatku naliczonego.

To, co stanie się z tą nadwyżką, zależy od podatnika. Może on:

  • wystąpić o zwrot tej nadwyżki (lecz zwrot może zostać uzależniony od spełniania dodatkowych warunków) albo
  • przenieść ją na kolejne okresy rozliczeniowe.

Czytaj więcej

02 lut

Majątek otrzymany w darowiźnie – niekorzystne skutki podatkowe w 2018 roku!

heredity concept, Legacy Real Estate

Amortyzacja majątku otrzymanego w darowiźnie bądź spadku do końca 2017 roku

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) w razie nabycia składnika majątku (środka trwałego, wartości niematerialnej i prawnej) w drodze spadku bądź darowizny jego wartością początkową, od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, jest, co do zasady, wartość rynkowa.

Do końca 2017 r. w ustawie funkcjonował art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a, w myśl którego do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczało się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej składników majątku nabytych nieodpłatnie (po spełnieniu określonych przesłanek) – chyba że nabycie nastąpiło w drodze spadku bądź darowizny.

Oznaczało to, że w razie nabycia np. nieruchomości w spadku czy w darowiźnie – spadkobierca bądź obdarowany miał prawo do zaliczania do kosztów odpisów od jej wartości rynkowej.

Co nowego od 1 stycznia 2018 roku?

Czytaj więcej

20 sty

Wykonanie zastępcze i problemy z VAT

Worker using hammer falling from edge of roof

Wykonanie zastępcze – czyli ktoś za kogoś

Branża budowlana w 2017 r. doświadczyła przede wszystkim uroków związanych z rozszerzeniem przepisów o odwrotnym obciążeniu. Istnieje oczywiście cała sfera innych problemów podatkowych w tym biznesie i w niniejszym wpisie przyjrzymy się jednemu z nich. Wykonanie zastępcze to częsty przypadek w inwestycjach budowlanych. Pojawia się, gdy np. zachodzi konieczność wykonania robót gwarancyjnych, podwykonawca nie wykonuje swoich prac w terminie lub wykonuje je wadliwie. W takim przypadku zamawiający (przyjmiemy dla uproszczenia, że jest to generalny wykonawca) zleca wykonanie prac innemu podmiotowi lub wykonuje je sam, a kosztami takiego wykonania zastępczego obciąża pierwotnego podwykonawcę. Czytaj więcej

09 sty

Usługi niematerialne nabywane od podmiotów powiązanych – zmiany od 1 stycznia 2018 r.

Usługi niematerialne a koszty uzyskania przychodów

Wydatki na zakup usług niematerialnych (np. usług doradczych, księgowych, reklamowych) – tak jak inne wydatki – mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów jedynie po spełnieniu ogólnych warunków uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów (poniesienie wydatku, związek z przychodami osiąganymi przez podatnika). Czytaj więcej