26 sty

Aport do spółki osobowej a PCC – czy podstawą opodatkowania jest wartość wkładu czy wartość rynkowa?

value price concept on balance scale

Wniesienie wkładu do spółki osobowej traktowane jest jako zmiana umowy spółki osobowej i podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ustawa przewiduje dla takiej czynności 0,5% stawkę podatkową. Pozostaje pytanie o to, w jaki sposób ustalić wysokość podstawy opodatkowania oraz czy organy podatkowe mają prawo do szacowania deklarowanych przez podatnika wartości.

Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku np. umowy sprzedaży podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa rzeczy (lub prawa majątkowego). Jeśli wartość przedmiotu czynności nie odpowiada, według organu podatkowego, wartości rynkowej, organ może wezwać podatnika m.in. do jej podwyższenia, a następnie ewentualnie do jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego. 

Czy podobna procedura może być zastosowana w sytuacji, w której podatnik deklaruje niższą wartość wkładu niż wartość rynkowa jego przedmiotu?

Artykuł 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o PCC stanowi, że podstawą opodatkowania przy wniesieniu wkładu do spółki osobowej jest wartość wkładów powiększających majątek tej spółki. Co istotne, przepis ten nie odwołuje się do pojęcia wartości rynkowej (tak, jak czyni to powołany wyżej art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, dotyczący ustalenia podstawy opodatkowania przy umowie sprzedaży), ale wyłącznie do wartości wkładu, która jest deklarowana przez wspólników wnoszących wkład i nie musi odpowiadać wartości rynkowej przedmiotu wkładu.

W związku z tym brak jest podstaw prawnych do szacowania wartości przedmiotu wkładu i opodatkowaniem PCC jego wartości rynkowej.

Pogląd ten potwierdzają interpretacje indywidualne organów podatkowych. Warto wskazać w tym miejscu przykładowo następujące rozstrzygnięcia:

  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 listopada 2016 r. (2461.IBPB-2-1.4514.531.2016.1.HK),
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 czerwca 2016 r. (IBPB-2-1/4514-288/16/PM),
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 maja 2016 r. (IPPB2/4514-108/16-3/LS),
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 maja 2016 r. (IPPB2/4514-538/15-2/MZ).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>